Serdecznie witamy                                                   W Rytrze jest:                  


Parafia rzymskokatolicka p.w.św. Józefa Robotnika w Rytrze szczyci się pięknym nowym kościołem p.w.św. Rodziny. Powstał dzięki wspólnej pracy naszych duchownych; proboszcza ks. kanonika Franciszka Klaga, emerytowanego proboszcza ks. kanonika Józefa Woźniackiego, księży wikariuszy posługujących u nas przez te lata i parafian. Świątynia nosi wezwanie św. Rodziny.
Przed wejściem głównym wita nas Krzyż. W ścianę główną wkomponowany duży Krzyż i napis ''W TYM ZNAKU ZWYCIEŻYSZ''.  Na drzwiach głównych Czterej Ewangeliści. Od wewnątrz sceny z Nowego Testamentu; Zwiastowanie, Nawiedzenie św. Elżbiety, Boże Narodzenie, ofiarowanie Jezusa w Świątyni, ucieczka św. Rodziny do Egiptu, św. Rodzina w Nazarecie, Jezus w Świątyni  Jerozolimskiej, chrzest w Jordanie. Historie Zbawienia poznasz na witrażach. Zaczyna scena Zwiastowania i po kolei; Boże Narodzenie, Chrzest w Jordanie, cud w Kanie Galilejskiej, Ostatnia Wieczerza, Ukrzyżowanie, Zmartwychwstanie, Zesłanie  Ducha Świętego i Ukoronowanie Najświętszej Marii Panny na Królową Nieba i  Ziemi.
Witraże zaprowadziły nas do Kaplicy Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Ten słynący łaskami Obraz przywędrował do Rytra z Wilna. Wielu Rytrzan i ludzi z odległych od Rytra miejsc przed tym Wizerunkiem wyprosiło łaski uzdrowienia duszy, ciała i umysłu. Doszliśmy do najważniejszej części Świątyni prezbiterium-Święte Świętych. Przed tabernakulum płonie wieczna lampka. W tabernakulum subtelnie oplecionym winoroślą  Przenajświętszy Sakrament. Na ścianie ołtarzowej Święta Rodzina. Idą do nas. Jezus wyciąga ręce, św. Józef to silny mężczyzna, prawdziwa głowa rodziny. Tu jest także obraz kanonizacyjny św. Jana Pawła II. Po lewej Jezus Miłosierny, czczony już na całym świecie a u nas od dawna. Ks.kanonik  Józef Woźniacki w czasach najgłębszej komuny i zimnej wojny zawsze modlił się o Miłosierdzie Boże dla świata, Polski, parafii i nas gorąco do tej modlitwy zachęcał. Miedzy stacje Drogi Krzyżowej wkomponowany jest obraz Jezusa Konającego na Krzyżu. To kopia cudownego obrazu z Milatynia pod Lwowem. Tam od niepamiętnych czasów ten wizerunek Chrystusa uznawano za cudowny i słynący Laskami.
Droga Krzyżowa - piękna, skromna w formie, głęboka w treści. Idąc od stacji do stacji podążasz za cierpiącym Zbawicielem niosąc całe swoje ułomne człowieczeństwo. Dochodzisz do ostatniej stacji - Zmartwychwstanie. Na sklepieniu Duch Święty.  W dolnym kościele  św. Franciszek z Asyżu.
Na drzwiach bocznych dwaj najwięksi  Polacy; św. Jan Paweł II, i Stefan kardynał Wyszyński, którzy przeprowadzili nas przez morze czerwone komunizmu.Nasza Świątynia to prawdziwy Dom Boży. Wnętrze zharmonizowane stylistycznie i kolorystycznie. Nastrój skłaniający do modlitwy i refleksji. Dzieło wystroju wnętrza Świątyni kontynuuje ks. kanonik Antoni Myjak, obecny proboszcz z pomocą parafian. Nie będzie żadnej przesady, gdy powiemy o naszej Świątyni - Sanktuarium.
Nawet jeżeli jesteś agnostykiem wejdź w progi tej Świątyni, bo znajdziesz tu prawdziwe piękno i odpoczniesz od zgiełku świata.
Anna Ogórek

Poznaj naszą Świątynię.
POLECAMY:
"Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja, która celem jest wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie "Wsparcie przygotowawcze" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
aścicielem strony jest:  Stowarzyszenie  PERŁY BESKIDU SĄDECKIEGO,         Rytro 380, 33-343 Rytro    KONTAKT:  18 44 97 135, 603 114 489,    e-mail: rytro.info@wp.pl