Serdecznie witamy                                                   W Rytrze jest:                  
Źródełko Rogaś:

Turyści udający się żółtym szlakiem gminnym z Rytra na Przełęcz Żłóbki (jest to najkrótszy szlak na trasie Rytro - Wielki Rogacz) przechodzą w pobliżu źródła „Rogaś”, które dawniej nazywane było „Źródłem Hrabiny”. Położone jest ono na prawym brzegu potoku Roztoka Wielka, w pobliżu Rogasiowej Polany, kiedyś nazywanej „Za Jastrzębskim”. Źródło obłożone jest kamieniami i z daleka czuć zapach siarkowodoru, a na jego dnie widoczny jest biały osad.
Kąpiel w jego wodzie pomaga w takich schorzeniach, jak rwa kulszowa, dyskopatia, zwężenie naczyń kończyn dolnych czy reumatoidalne zapalenie stawów. Ma również zastosowanie w leczeniu chorób dermatologicznych - łuszczycy, wyprysku, trądziku. Zaliczane jest do źródeł siarczkowych zboczowych. Jako pomnik przyrody nieożywionej objęte jest prawną ochroną. Oznaczone jest jako Przystanek nr 12 „Na Rogasiowym  Szlaku”.
(tad)
Pomniki przyrody i roślinności:

"Źródełko Rogaś"
Języcznik
Języcznik z doliny Wielkiej Roztoki:

Na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego występują liczne osobliwości przyrody. W Rytrze taka atrakcja przyrodnicza znajduje się w dolinie Wielkiej Roztoki, po prawej stronie potoku. Na wysokości ok. 530 m n.p.m. rośnie niezwykła roślina, paproć - języcznik zwyczajny - nazywana także językiem jelenim (ze względu na kształt). Liście tej paproci są duże i niepodzielone (15-60 cm długości i 3,5-6 cm szerokości), co jest wyjątkiem wśród paproci. W Polsce stanowiska języcznika zwyczajnego występują rzadko.
(tad)

Gminny Park Ekologiczny
"Gminny Park Ekologiczny" został utworzony w 1996 roku, w celu ochrony unikatowych stanowisk flory i fauny charakterystycznej dla terenów podmokłych w górach. Teren parku ogrodzono 260 metrami drewnianego ogrodzenia regionalnego, wytyczono ścieżkę dla zwiedzających i zaopatrzono ją w tablice informacyjne.
Na powierzchni 0,52 hektara występują liczne gatunki gadów i płazów, które w wielu miejscach Polski stanowią wielką rzadkość lub całkowicie wyginęły. Są to m.in.: zaskroniec zwyczajny, żmija zygzakowata, gniewosz plamisty, padalec zwyczajny, jaszczurka zwinka i jaszczurka żyworódka. Gromada płazów jest reprezentowana przez: ropuchę szarą, kumaka górskiego, żabę trawną, rzekotkę drzewną, traszkę karpacką, traszkę grzebieniasta, traszkę zwyczajna i traszkę górską oraz salamandrę plamistą. Wszystkie wymienione zwierzęta podlegają prawnej ochronie! Jednak na szczególną uwagę zasługują dwa gatunki: endemiczna traszka karpacka - i gniewosz plamisty - rzadki krajowy wąż (agresywny lecz niejadowity!).
Na terenie parku przez całe lato bardzo łatwo można obserwować zaskrońca zwyczajnego, jaszczurkę zwinkę i żyworódkę, kumaka górskiego, a w oczkach wodnych traszkę grzebieniastą i zwyczajną. Obserwacja pozostałych gatunków wymaga pewnej wprawy i wytrwałości. Najbardziej prawdopodobne terminy obserwacji poszczególnych gatunków zwierząt są podane w kalendarium przyrodniczym.
Na terenie parku, wyznaczono cztery przystanki przyrodnicze, które umożliwią lepsze poznawanie zbiorowisk roślinnych i gatunków zwierząt na prowadzącej przez park ścieżce dla zwiedzających o długości 300 metrów. Nad położonym we wschodniej części parku niewielkim stawku wybudowano pomost obserwacyjny (dostępny dla niepełnosprawnych), który pozwala na dogodna obserwację życia w wodzie.
(tad)

następna strona>>>
POLECAMY:
"Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja, która celem jest wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie "Wsparcie przygotowawcze" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
aścicielem strony jest:  Stowarzyszenie  PERŁY BESKIDU SĄDECKIEGO,         Rytro 380, 33-343 Rytro    KONTAKT:  18 44 97 135, 603 114 489,    e-mail: rytro.info@wp.pl