Serdecznie witamy                                                   W Rytrze jest:                  
SCHRON  NA POŁOMI
Armia Karpaty: Rytro -schron nr 1.
Budowę obiektu rozpoczęto w sierpniu 1939 roku przez saperów 2 Grupy Fortyfikacyjnej z 2 Brygady Górskiej Armii Karpaty. Dowodził nimi mjr Karol Kleczke, teoretyk fortyfikacji i autor wielu przedwojennych opracowań z tej dziedziny. Umiejscowienie całej pozycji obronnej pozwalało na zachowanie kontroli nad drogą , oraz linią kolejową Nowy Sącz-Piwniczna , oraz nad całą Doliną Roztoki i Rytrem.
Na przełomie sierpnia /września 1939 roku pozycja ta została obsadzona przez żołnierzy 1 kompanii batalionu Obrony Narodowej „Limanowa” , będącej odwodem Oddziału Wydzielonego „Piwniczna”. Kompanią dowodził kpt.rez. Marian Skibiński.
4 września 1939 roku żołnierze wycofali się z placówki w Rytrze m skąd zostali przerzuceni do Jazowska.
Schron, atrakcja dla miłośników militariów, położony jest na północny zachód od centrum Rytra. Najłatwiej do niego dotrzeć kierując się na Roztokę Ryterską, jednak należy odbić w prawą odnogę drogi. Lewa odnoga prowadzi do Roztoki Ryterskiej. Docierając do ośrodka narciarskiego położonego na skraju miejscowości - tuż w okolicy przystanku PKS - kierujemy się w asfaltową drogę, która prowadzi do Wilkówki (schron będzie widoczny z tej drogi - po jej prawej stronie). Przy zabudowaniach - na grzbiecie prowadzi polny dukt aż do samego schronu.
Schron ze względu na „górskie” usytuowanie posiada większą strzelnicę , jest ona większa niż w pozostałych schronach polowych ze względu na możliwość prowadzenia ognia w osi pionowej.


Bibliografia:
-Forteca Nr3-4/2006-Kucharski S., Kurzawa P. ,Nadolny W. ,Lekkie schrony bojowe w pasach działania Armii „Kraków” i „Karpaty” w 1939 roku -wyniki badań terenowych.

POLECAMY:
"Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie".
Operacja, która celem jest wspieranie lokalnego rozwoju na obszarach wiejskich, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, poddziałanie "Wsparcie przygotowawcze" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
aścicielem strony jest:  Stowarzyszenie  PERŁY BESKIDU SĄDECKIEGO,         Rytro 380, 33-343 Rytro    KONTAKT:  18 44 97 135, 603 114 489,    e-mail: rytro.info@wp.pl